Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
BESKIDY - JAN PAWEŁ II W BESKIDACH - KLIKNIJ NA TYTUŁ

JAN PAWEŁ II KALENDARIUM  ] [ TABLICE BESKIDZKIE  ] [ Beskidy przewodnik  ] [ Oravska Polhora Papież ]

Polskie góry Karpaty Beskid Mały Leskowiec zima w górach

Karpaty Polskie góry Beskidy zdjęcia galeria fotografii


Polskie góry Babia Góra wschód słońca zdjęcia galeria

Polskie góry Beskidy Panorama Tatr z Babiej Góry zdjęcia galeria
 
Góry w Polsce Zima w Beskidach, Hala Boracza zdjęcia galeria
 
Góry w Polsce Beskidy Zima w górach, Beskidy, Hala Lipowska

 
Polskie góry Pieniny panoramy Trzy Korony zdjęcia galeria

 
Polskie góry Pieniny Sokola Perć, Sokolica zdjęcia galeria

 
Polskie góry Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach

   

 

 

Karpaty, Polskie góry, Beskidy   

gron2.jpg (27.19 Kb)

Jadąc na południe Polski od Śląska, czy też od Krakowa dostrzegamy wznoszący się w oddali imponujący, ciemny wał górski jaki tworzą nachodzące na siebie pasma Beskidów. Tutejsze trasy przebiegają przez wioski przycupnięte na stokach gór. Prowadzą cienistymi dolinami rzek przez urokliwe miasteczka, będące bazą wypadową na Beskidzkie szlaki. Czasem wiją się i wznoszą na wysokie górskie przełęcze, gdzie czekają na turystę piękne widoki. Drewniane karczmy wyłaniają się zza zakrętu zapraszając do stylowych wnętrz, proponują regionalne potrawy.
Wędrówka w Beskidach jest znacznie łatwiejsza niż w skalistych Tatrach – co nie znaczy że można je lekceważyć. Przeważnie pokonując pierwsze 200 – 300 m. różnicy wzniesień dalsza trasa wznosi się łagodnie prowadząc do celu na szczyt, do schroniska. Powyżej prezentujemy galerie zdjęć z najładniejszych beskidzkich szlaków; kliknij na ikonę bo warto! Czytelnik może zapoznać się z materiałami napisanymi przez przewodników beskidzkich, pracowników Parków Krajobrazowych, ludzi gór. Doświadczeni ratownicy GOPR podzielą się uwagami n.t. bezpieczeństwa w Beskidach. Zamieszczamy również liczne materiały o Karolu Wojtyle – Papieżu Janie Pawle II. Zapraszamy do lektury.

Beskid Mały - szlaki Jana Pawła II

 • Małopolski Szlak Papieski. Dzięki Janowi Pawłowi II – Małopolska stała się terenem wyjątkowym, krainą wybraną, swoistą „ziemia obiecaną” dla wszystkich Polaków, zwłaszcza tych, żyjących na co dzień z dala od Wadowic i Krakowa, Ludźmierza i Zakopanego, Leskowca, Turbacza i Kalwarii Zebrzydowskiej. Małopolski Szlak Papieski.
 • Groń Jana Pawła II. (poprzednio Jaworzyna) Błogosławi swym Krzyżem wszystkim wędrowcom szukającym w górach ciszy serca i wewnętrznego ładu... Przypomnijcie sobie, że wyszedłem spośród Was i że mam prawo do Waszych serc i Waszej modlitwy. Groń Jana Pawła II.
 • Paralotnie Góra Żar. Wszystkim przyświeca jeden cel – przezwyciężyć grawitację i oderwać się od ziemi.  A potem już tylko szybowanie z ptakami w przestworzach, podziwianie świata z góry i przestrzeń, która nie stawia żadnych ograniczeń, jest prawdziwie trójwymiarowa… Trudno opisać to jedyne w swoim rodzaju doznanie. Paralotnie Góra Żar.
 • Opowieść o Janie Pawle II. Ludzie, co podalej stoli, poznali Piersego Biskupa jesce kie pyrciom krocoł. Widzieli go w cichości pozierać ku turniom z Polany Rusinów, a i jako biere od Babki wiadra i znizo sie w potocek po wode. Opowiadanie o Janie  Pawle II
 • Pisarze, poeci. Emil Zegadłowicz założyciel grupy artystów Czartak. W skład grupy wchodzili wybitni twórcy m.in.; Edward Kozikowski, Tadeusz Szantroch, Jadwiga Brzostowska. Pisarze, poeci.
 • Wadowice. Dokładny opis miasta, opis miejsc związanych z Karolem Wojtyłą, profesjonalnie opracowany plan wycieczki, zamówisz przewodnika, obejrzysz zabytki. Wadowice.
Beskid Żywiecki - Schroniska
 • Schronisko na Hali Krupowej. Wśród wielu gości schroniska na Hali Krupowej, gościł w schronisku 8 września 1978 roku  ks. Karol Wojtyła w towarzystwie ks. Tadeusza Stycznia i ks. Stanisława Dziwisza, odbywając wycieczkę na trasie ze Skawicy Górnej przez Halę Krupową i Policę na Przełęcz Krowiarki. Hala Krupowa.
 • Schronisko na Hali Lipowskiej. Na początku 1931 roku Beskidenverein wystąpił do Ministerstwa Robót Publicznych z prośbą o dofinansowanie budowy nowego obiektu na Hali Lipowskiej. Wkrótce otrzymało informację, że subwencje na prace w górach w wysokości 50000 zł ministerstwo udzieliło Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu. Hala Lipowska.
 • Schronisko na Markowych Szczawinach. Samo otwarcie było huczne. Najpierw poświęcono budynek, a następnie bawiono się i śpiewano w czym pomagała kapela góralska z Zawoi. W schronisku były: jadalnia, kuchnia, weranda, piwnica oraz dwa pokoiki: na parterze pięcioosobowy, a na poddaszu sześcioosobowy. Markowe Szczawiny
 • Schronisko na Hali Przehyba - Prehyba. Nazwa Przehyba pochodzi z czasów, gdy mieszkający w dolinie Grajcarka (zwanego też Ruskim Potokiem )  Rusini Szlachtowscy wypasali tu stada owiec i wołów i odnosi się do rozległej polany w środkowej części pasma Radziejowej. Nad halą od wschodu wznosi się Wierch Przehyby. Przehyba.
 • Bacówki PTTK. Zanim stały się dla turystów przysłowiowym „oczkiem w głowie”,  koncepcję oraz szczegółową wizję zagospodarowania całych Karpat tymi małymi schroniskami zaproponował Edward Moskała. Bacówki PTTK
Beskid Żywiecki - Przyroda
 • XX lecie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Krajobraz i środowisko przyrodnicze Żywiecczyzny na przestrzeni wieków ulegały ciągłym przemianom. W okresie od XIII-XVw. w wyniku osadnictwa posuwającego się z północy na południe, wzdłuż dolin rzecznych nastąpiło znaczne wylesienie łęgów  nadrzecznych i lasów piętra pogórza. Żywiecki Park Krajobrazowy.
 • Ballada o strumieniu. Jesień. Za oknem monotonny szum zimnego wiatru odbijającego się od szklanych tafli szyb. Na drodze sennie snują się szare postacie ludzi podążające nie wiadomo gdzie i wiadomo po co. Opowieść o strumieniu.
 • Przyroda ŻPK. Z przyrodą, historią i kulturą, a także krajobrazem Żywieckiego Parku Krajobrazowego i otuliny można się zapoznać, korzystając ze ścieżek dydaktycznych i opracowanych przewodników. Na większości tras w miejscach przystanków są rozstawione tablice informacyjne. Przyroda ŻPK.
 • Osobliwości przyrody ŻPK. Przyroda Beskidu Żywieckiego znacznie lepiej zachowała swój zachodnio-karpacki charakter od sąsiadujących z nią na terenie Polski obszarów górskich. Tereny te, znajdujące się na pograniczu różnych państwowości, z dala od szlaków komunikacyjnych długo opierały się kolonizacji. Osobliwości przyrody ŻPK.
 • Geologia ŻPK. Od rodzaju i układu skał tworzących podłoże zależy, jakie zwierzęta i rośliny żyją na danym obszarze. Pewne gatunki upodobały sobie kwaśne gleby powstające na skałach węglanowych (wapień, gips), są też takie, które preferują piaski. Geologia ŻPK.
 • Przyszłość ochrony przyrody ŻPK. Na terenie ŻPK istnieje dziewięć rezerwatów przyrody. Najwyższe partie Beskidu Żywieckiego z wykształconym na kopule szczytowej Pilska piętrem subalpejskim są trzecim po Tatrach i Babiej Górze miejscem występowania flory wysokogórskiej. Przyszłość ochrony przyrody.
Beskidy - Gorce
 • Lubań, Karol Wojtyła. Lubań (1211 mnpm), to góra niezwykła. Legenda i historia. Jest to jeden z nielicznych szczytów , skąd rozpościera się najpiękniejszy widok  na całe Podtatrze, Babią Górę, Tatry, Pieniny i Zalew Czorsztyński. Góra ta ma niezwykłą historię. Lubań.
 • Turbacz, Karol Wojtyła. Żegnając się z wiernymi zgromadzonymi na nabożeństwie różańcowym w Ludźmierzu podczas VI pielgrzymki do Ojczyzny, Jan Paweł II odpowiedział wiwatującemu tłumowi - Chodź na Turbacz! Chodź na Turbacz! O – widać go!”. Turbacz.
 • Łopuszna ks. prof. Józef Tischner. Na skraju Łopusznej, stoi stary, bielony na biało dwór z dwuspadowym łamanym polskim dachem. Po upadku Powstania Listopadowego przebywał w nim poeta Seweryn Goszczyński, chroniąc się przed carską policją. Łopuszna
 • Gorce. Któż z górskich wędrowców, krajoznawców czy okazjonalnych wycieczkowiczów nie zna Gorców lub chociaż o nich nie słyszał. Widoczne są z wielu rejonów szosy zakopiańskiej, z drogi od Lubnia w kierunku Mszany Dolnej. Gorce.
Beskid Wyspowy
 • Mogielica, Jan Paweł II. Mogielica (1170 mnpm), to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i królowa tego pasma gór przypominających wyspy. Z jej szczytów wypływają liczne źródła wód zamieniające się w potoki i rzeki. Przez okoliczną ludność góra ta nazwana jest Kopą. Na samym  szczycie są głazy i szczeliny skalne. Mogielica.
 • Ośrodek na Śnieżnicy. W latach 90-tych gospodarzem ośrodka był i nadal pozostaje mianujący się kapelanem leśnym ks. Jan Zając. Moje pierwsze spotkanie z ks. Janem od razu zyskało wymiar anegdotyczny. Śnieżnica.
Etnografia, zwyczaje ludowe, folklor
 • Dziady Żywieckie. Są barwną grupą przebierańców, którzy pojawiają się w Sylwestra i w Nowy Rok we wsiach żywieckich leżących w dolinie Soły. Kilkunastu młodych mężczyzn co roku zakłada na siebie kolorowe stroje i maski, aby iść przez wieś po kolędzie. Dziady Żywieckie.
 • Kultura górali żywieckich na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem warunków geograficzno-przyrodniczych, ruchów osadniczych, gospodarki pasterskiej oraz wydarzeń historycznych. Niepowtarzalne piękno i ekspresja górskiego krajobrazu, bogate zasoby leśne, surowy klimat i konieczność zmagań z siłami natury. Kultura ludowa górali żywieckich.
 • Wypas owiec na hali to ciężki chleb. Bacowanie to nie lada sztuka. To nie tylko zarządzanie mniejszym lub większym gospodarstwem w zależności od ilości owiec. Wymaga rozległej wiedzy i umiejętności, kondycji fizycznej, predyspozycji psychicznych, samodyscypliny. Wypas owiec.
 • Żabnica. Jedna z najpiękniejszych legend mówiąca o pradziejach Beskidu Żywieckiego, opowiada, iż początek bujnego osadnictwa w dorzeczu Górnej Soły to owoc miłości węgierskiego królewicza i ubogiej dziewczyny, niegodzącej się na opuszczenie ojcowizny i wyjazd do dalekiego kraju. Żabnica.
 • Sidzina. Na wschodnich krańcach Beskidu Żywieckiego, między górskimi grzbietami, ukryta jest wioska, gdzie zwyczaje i obrzędy nadal są kultywowane a rytm dnia jak przed laty wyznaczają pory roku. Sidzina
  Kaplice, kościoły, budowle sakralne
  • Sieniawa. W połowie drogi między Rabką a Nowym Targiem, trudno przeoczyć stojący tuż obok szosy drewniany kościół, wzniesiony na górującym nad Rdzawką wzgórzu Piątkowa. Mimo, że dokumenty historyczne podają, iż fundatorem wybudowanej w 1757 roku świątyni był wojewoda sandomierski Jan Wielopolski, tradycja przypisuje powstanie kościoła mocom nadprzyrodzonym. Sieniawa.
  • Stryszawa do najwyżej położonego przysiółka Stryszawy - Siwcówki przyjeżdżają najczęściej osoby poszukujące porady w cierpieniu. Słynąca z umiejętności leczenia ziołami siostra Adela przyjmuje pacjentów w niewielkim pokoiku w klasztorze sióstr Zmartwychwstanek w centrum osady. Stryszawa.
  • Gruszów - Beskid Wyspowy. Drewniany, konstrukcji zrębowej, kryty gontem, z wieżą na słup. Ona wynosi go jeszcze ponad lipy, okalające troskliwie kościółek koronami. Prowadzą do niego wysokie schody. U ich szczytu straż trzyma potężny dąb. Gruszów.
  • Ks. prałat dr Jerzy Pawlik Zdrowie i energię mam po rodzicach, ale wiem, że Pan Bóg stale nade mną czuwa. Tak wyjaśniał zagadkę swojej niebywałej żywotności 90-letni ks. prałat dr Jerzy Pawlik, teolog, wychowawca, działacz społeczny, człowiek wszechstronny i wszędobylski. Pro memoram.
  • Małopolski Szlak Architektury Drewnainej. Województwo Małopolskie powierzyło Małopolskiej Organizacji Turystycznej realizację zadania „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”, którego głównym celem jest promocja obiektów architektury drewnianej i zwiększenie liczby turystów podróżujących po Szlaku.
  Wypadki i akcje ratownicze w Beskidach
  Numer ratunkowy w górach 601 100 300
  • Statystyka wypadków. Aby mówić o profilaktyce bezpieczeństwa w górach, najlepiej jest dokonać analizy błędów. Beskidy na swoim obszarze nad którym opiekę sprawują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR sięgają od Cieszyna aż po stoki Policy z całym masywem Pilska i Babiej Góry. Statystyka wypadków.
  • Akcja na Rysiance. Był to normalny dzień i nic nie zapowiadało, że będzie trzeba szukać w górach człowieka, że będzie to pierwsza wyprawa, którą przyjdzie mi poprowadzić jako kierownik. Był to dzień w pełni wiosenny, ale pełen kontrastów. Akcja na Rysiance.
  • Tragedia w Poskich Beskidach - Pilsko. Zima w górach – jakże zmienną jest – niczym kobieta. Czasem uśmiecha się promieniami słońca, czasem bezwstydnie ukazuje swe uroki, odległe panoramy białych szczytów skutych lodowymi okowami. Pilsko zima tragedia w Polskich Beskidach.
  • Przepisy regulujące bezpieczeństwo w górach. Jednym ze sposobów uprawiania tego rodzaju turystyki są piesze wędrówki górskie. Wymaga to często przygotowania kondycyjnego, umiejętności technicznych, odpowiedniego ekwipunku i sprzętu oraz znajomości zasad jego użytkowania. Ponadto atutem wędrowca jest duże doświadczenie turystyczne. Przepisy zobacz
  Archeologia badania na terenie Karpat
  • Początki prac archeologicznych. Jest wiosna 1985 roku. W Jaskini Obłazowej w przełomie Białki na Podhalu trwają gorączkowe prace. Grupa archeologów cierpliwie przepłukuje szlam. Naukowcy wyposażeni w sita o oczkach różnej wielkości przypominają ludzi poszukujących złota. Początki archeologii.
  • Jaskinia Obłazowa. Rozpoczynamy eksplorację osadów i napotykamy na bardzo pięknie zachowane szczątki fauny, np. zęby nosorożca włochatego, kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, poroże renifera - mamy wiec namacalny dowód życia reniferów na Podhalu. Jaskinia Obłazowa.
  • Neandertalczyk z Obłazowej. Badając kolejne poziomy jaskini Obłazowej zauważyliśmy coś dziwnego. Ich regularny układ w pewnym momencie został zaburzony, warstwy urywały się, ziemia była przemieszana. Znaleźliśmy w niej bardzo stare zabytki paleolityczne. Neandertalczyk z Obłazowej.
  Miejscowości, zagospodarowanie Beskidów
  • Żywiec. Góry od zarania dziejów stanowiły zawsze dla Żywca nieodłączny element krajobrazu. Miasto położone jest pomiędzy Beskidem Żywieckim (od południa), Beskidem Śląskim (od zachodu) i  Beskidem Małym (od północy). Od wschodu styka się z wąskim klinem Beskidu Makowskiego. Góry wywierały zawsze wpływ na klimat Żywca, a zarazem dawały mieszkańcom osady bogactwo naturalne. Żywiec.
  • Stryszów - Beskid Średni - Makowski. Proponuję sentymentalną podróż po znanych i nieznanych zakątkach Małej Ojczyzny – Gminy Stryszów, wizytę w SUNFLOWER FARM, gdzie gościł sam Książe Karol, brytyjski następca tronu, poznanie smaków i uroków tej pięknej ziemi. Stryszów.
  • Hutnictwo w Beskidach, Sucha Beskidzka. W 1880 roku suski asortyment hutniczy (około 1500 ton rocznie) znany był w Galicji, Czechach i na Słowacji. Zakład zatrudniał 300 osób a wysoką jakość wyrobów zapewniał nowy młot parowy oraz walcownia do wyrobu stali zgrzewanej. Hutnictwo w Beskidach.
  • Kolej żelazna. Staraniem Cesarsko - Królewskich Kolei Państwowych od 1882 do 1885 roku wybudowana została Galicyjska Kolej Transwersalna wzdłuż całych Karpat od Cieszyna po Stanisławów i Husiatyń, do ówczesnej granicy rosyjskiej. Kolej żelazna.
  • Źródła w okolicach Dukli. Jest to teren szczególny pod względem bogactw naturalnych: w promieniu kilkunastu kilometrów występują złoża ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wody mineralne, czyli takie, których mineralizacja ogólna wynosi powyżej 1g/dm3. Źródła w Dukli.
  • Orawa. Zdarza się, że turyści zmierzający pod Tatry lub na południe Europy przez przejście graniczne w Chyżnym, mylą Orawę z Podhalem. Tymczasem ten niewielki zakątek Polski uczepiony południowych stoków Babiej Góry, szczyci się historią sięgającą czasów Bolesława Chrobrego, niepowtarzalnymi walorami klimatycznymi i wyjątkową architekturą. Orawa.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA