Strona główna / BABIA GÓRA / Koszyce
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Koszyce

Koszyce 2013: klejnot, który otwiera bogactwo atrakcji wschodniej Słowacji

Odkryjcie Koszyce – Europejską Stolicę Kultury  2013.

 

Spróbujcie czegoś nowego, dotąd nieodkrytego, gdzie Zachód spotyka się ze Wschodem, historia  i losy ludzkie z teraźniejszością. Odkryjcie wraz z nami Koszyce – niepowtarzalną środkowoeuropejską metropolię, Europejską Stolicę Kultury 2013!

 

Koszyce, jak i cała wschodnia Słowacja są jednym z najbardziej fascynujących regionów w Europie. Przez wiele wieków znajdowały się pod wpływem różnych królestw, państw, kultur, co odcisnęło na tym drugim największym mieście Słowacji obserwowany do dziś wielokulturowy ślad. To nie przypadek, że właśnie Koszyce znajdujące się na granicy Schengen, uzyskały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2013, aby stać się węzłem kulturowym, w którym spotyka się wschód z zachodem.

Koszyce – metropolia regionu to pierwszy przystanek i punkt wyjścia przy poznawaniu regionu. Jest to miejsce najstarszego maratonu w Europie, obszar z największym skupiskiem zabytków na Słowacji oraz stolica naistotniejszego złotego skarbu w Europie, przede wszystkim jednak jest to miejsce tętnice życiem.

Droga zmysłów rozpoczyna się od wędrówki w przestrzeni, a kończy wędrówką w czasie. Opiera się na korzystaniu z życia od widoku, przez zapachy i smaki. Każdy krok po Koszycach jest krokiem po mieście z bogatą historią. Odkryjcie tam Państwo fascynujące skarby Koszyc z bujną historią okrytą legendami za pośrednictwem zwiedzania tematycznego: Sakralne, Żydowskie, Średniowieczne Koszyce lub krocząc śladami jednego z najważniejszych rodaków, koszyckiego „Franza Kafki“, pisarza Sándora Máraiho.

Po zwiedzeniu miasta, historię, teraźniejszość oraz przyszłość przybliżą koszyckie muzea i galerie. Dzięki projektowi Europejska Stolica Kultury 2013, zrekonstruowano tradycyjne stoiska kulturowe Muzeum Wschodnio-słowackie w Koszycach, Słowackie Muzeum Techniczne, Galeria Wschodnio – słowacka, Muzeum Vojtecha Löfflera, które nieprzerwanie oferują atrakcyjne ekspozycje oraz nowoczesne interaktywne wystawy czołowych artystów. Wystawa Moderna Koszycka 20. lat w 2013 r. przedstawi w szerszym kontekście obraz ówczesnej koszyckiej sceny plastycznej. Koszycki złoty skarb ważący 11,5 kilograma, wyjątkowy pod względem różnorodności monet pochodzących  z dziesiątek mennic Europy i wędrujący po świecie,  powróci w 2013 roku do Koszyc.

Industrialne pomieszczenia nowych punktów kultury Koszary /Kulturpark czy też  Kunsthalle/Hala Sztuki, oraz historyczne pomieszczenia Filharmonii Państwowej czy Teatru Państwowego oferują pomieszczenia do organizowania różnego typu wyjątkowych narodowych i międzynarodowych produkcji. Projekt Europejska Stolica Kultury przynosi do miasta multigatunkowy program kulturowy o charakterze europejskim. Projekt Triennale Teraźniejszego Obrazu (12.6. – 03.11.) wniesie do metropolii wschodniej Słowacji nową doskonałą wizualną kulturę i język plastyczny XXI wieku. W czterech pomieszczeniach wystawowych, w Kunsthalle, Koszarach kulturparku, Muzeum Wschodnio – słowackim i Rotundzie, zostanie przedstawiona twórczość Thomasa Hirschhorna, Dana Grahama i dalszych znaczących, krajowych i zagranicznych artystów, pracujących z mediami fotografii, site specific, video artu i malarstwa.

Oprócz niekonwencjonalnych imprez artystycznych, koncertów muzyki klasycznej, nowoczesnej  i jazzowej (Muzyka pomiędzy Wschodem i Zachodem/kwiecień, wrzesień; ISCM World New Music Days /04. – 08. 11.), teatru (Festiwal Teatrów Europy Środkowej /04.-08. 09.), sztuki ulicznej (Festival Street art communication/12.-25.08.; Festival Use the city/22.-26.05.), oferuje miasto także wiele tradycyjnych (Cassovia folkfest/26. -30. 06.), sportowych (Międzynarodowy Maraton Pokoju /06.10.), kulinarnych (Košice Gurmán Fest/21.-23.06.) i różnorodnych imprez.

Dla tych, którzy ponad wszystko ukochali piękno przyrody swoje bramy otwiera Ogród Botaniczny Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika z największym zbiorem na Słowacji oraz ZOO Koszyce, pod względem powierzchni największe w środkowej części Europy.

Po zwiedzaniu miasta i zapoznaniu się z kulturą , można udać się w kulinarną trasę i odkryć najlepsze restauracje w Koszycach. Noc nie pozostaje tu w tyle za dniem oferując koncerty, przedstawienia teatralne i liczne imprezy kulturalne, oraz daje możliwość by jak najlepiej zakończyć dzień siedząc przy kuflu dobrego piwa lub w barze winnym. Znajduje się tutaj bogata oferta słowackich różowych win, których jakość  plasuje Słowację wśród najlepszych na świecie.

 

Wędrówka po Koszycach jest takim samym przeżyciem jest podróż do tajemnic regionu. Koszyce – brama wychodząca na wschód Słowacji, jest idealną bazą wypadową do poznawania tajemnic regionu, gdzie jeszcze ciągle znajdują się miejsca, które od wieków trwają w niezmienionej postaci. Wiele światowych unikatów, 6 miejsc UNESCO i 4 Parki Narodowe w promieniu 200 km od Koszyc, wyjątkowy region winiarski Tokaj, tajemnicze średniowiecze, majestatyczne twierdze i zamki, królewskie miasta, drewniane kościółki Rusinów, kultura ludowa, najwyższe góry słowackie  i zarówno najniższe  wysokie góry świata, najpiękniejszy słowacki park narodowy, wzruszający spływ czy też podziemne królestwo jaskiń – stwarzają różnorodność programów w regionie Słowacja Wschodnia.

Najlepiej jest zarezerwować przynajmniej 4 dni dla 4 kierunków. Pierwszy dzień na kierunek południowo-wschodni, gdzie leży unikalny na skalę światową region uprawy winorośli - Tokaj oferujący degustacje topazowego złotego wina, a więc środka, który już od niemal pół tysiąclecia „leczy“ królów i papieży. Drugi dzień warto zarezerwować dla kierunku północno-wschodniego po śladach korzeni Andy’ego Warhola, na zwiedzanie drewnianych kościołów znajdujących się na liście UNESCO, na bukowy las pierwotny w miejscu spotkania się 3 granic państwowych, czy na malownicze średniowieczne miasto Bardejów w poszukiwaniu kultury ludowej. Trzeci dzień jest przeznaczony dla kierunku północno-zachodniego, na zwiedzanie kraju górali i latającego mnicha Cypriána, na spływ na drewnianych tratwach, królestwo Parku Narodowego Tatry Wysokie i Słowacki Raj lub najpiękniejsze dziedzictwo UNESCO – miasto Lewocza i mityczną Białą Panią, największy środkowoeuropejski Zamek Spiski oraz słowacki „Watykan“ - Podzamcze Spiskie. Czwarty dzień warto przeznaczyć na kierunek południowo-zachodni, na owianą legendami krainę Gemer czy podziemne królestwo jaskiń – naciekowych, aragonitowych i lodowych.

Wschodnia Słowacja – kraj, który ukoi wszystkie zmysły będzie klejnotem w zbiorze każdego podróżnika. Tydzień spędzony w Koszycach i regionie, w miejscu pełnym nieoczekiwanych przeżyć, piękna i śladów historii to tydzień, który na długo zapadnie w pamięci i skradnie serce niejednego turysty. 

 

Więcej inspiracji znajdziesz na www.visitkosice.eu.

KOŠICE – Turizmus

Ul. Hlavná 59 |040 01 Koszyce |Republika Słowacka                                            www.visitkosice.eu

Ivana TAKÁCSOVÁ

Menedżer ds. marketingu

e:ivana.takacsova@visitkosice.eu

tel. kom. : +421 949 475 777

KOŠICE 2013, n.o. – projekt Europejska Stolica Kultury                                      

Ul. Kukučínova 2 |040 01 Koszyce  |Republika Słowacka                               www.kosice2013.sk

Tomáš Čižmárik

Head of PR

e: tomas.cizmarik@kosice2013.sk

tel. kom.: + 421 905 945 243

tel. stacj.:   + 421 55 685 42 99

Organizacja KOŠICE – Turizmus to autorytet w dziedzinie zarządzania i rozwoju ruchu turystycznego w mieście Koszyce, która działa jako spółka destynacyjna. Jest partnerem dla sektora prywatnego i publicznego. Jej główny współpracownik to Miasto Koszyce. Od chwili powstania w lipcu 2010 roku organizacja zajmuje się marketingiem usług turystycznych Miasta Koszyce ukierunkowanym na turystę rodzimego i zagranicznego oraz serwisem dla turystów dostępnym za pośrednictwem Centrum Obsługi Zwiedzających Koszyce.

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA